ALL THINGS FRUGAL, Home of The Pennypincher Ezine and Tightwad Tidbits Daily

 

Frugal Articles




Groupon

The True Cost Of Eating Out

fast foodIt’s common knowledge for the frugally minded that eating meals at home is cheaper than eating out. Some would argue that for a single person the savings is nominal. Not true. For those of you who still need to be convinced, let’s look at the math.

Sonic Happy Hour
There’s nothing quite like a Route 44 Cherry Limeade from Sonic. If you order during the daily happy hour, that big beverage will only cost you $1.60. Seems like a steal, doesn’t it? Or does it?

A 2-liter Cherry 7-Up runs around a dollar, and you get 50% more than you get in a Route 44. That’s if they don’t put any of the tiny ice in your cup at Sonic.  So buying the 2-liter could potentially give you twice as much liquid for less money. But you have to provide your own ice.

Chicken Sandwich
Chick-Fil-A has made a business out of chicken sandwiches. The basic sandwich consists of a bun, a fried piece of chicken breast, and a couple of pickle slices. You can buy the classic sandwich for approximately $2.75.

Assuming you can find boneless, skinless chicken breasts at the grocery store for around $2 per pound, you can beat that price at home. Use one half pound of chicken breast per sandwich and pay approximately $0.40 per bun (in a bag of 8), that leaves you $1.35 to cover the cost of 2 pickle slices and some breading to season the chicken before you fry it. More than enough.

Gourmet Popsicles
In a time when craft beer and craft coffees are popping up everywhere, craft popsicles are trying to make a name for themselves… at a price of $3 each. They’re essentially frozen fruit bars. Sprouts sells a box of frozen fruit bars that rival these craft options for $2.50, with four fruit bars in each box. That’s more than a 75% savings.

Grilled Chicken Salad
If you go to the average sit-down restaurant and order a grilled chicken salad, you’ll pay in the neighborhood of $9.75. Let’s break down the cost of those ingredients at the grocery store:

  • 1/3 lb. grilled chicken — $0.70
  • 1 head of green leaf lettuce — $1.25
  • 1 tomato — $0.75
  • 1/3 cucumber — $0.25
  • 2 carrots — $0.15
  • ¼ cup dressing of your choice — $0.50
  • cheese, sunflower seeds, dried fruit, croutons, cilantro, or other fancy toppings — $2.00

You still have more than five dollars to spare, not including the tip money you save.

Cup Of Coffee
You can buy a cup of coffee in a drive-thru for anywhere from $1.50 to $5. At home, you can brew a K-Cup for about $0.60 or brew a pot the traditional way for less than $0.10 a cup. That’s a significant savings, even if you buy organic, fair trade coffee.

Even if you buy the cheapest cup of coffee in the drive-thru, the total for all of these items out is $18.60. If you prepared and ate the same meals at home, it would only be $8.80. In this particular situation, it costs more than twice as much to eat out as it does to eat at home.


What other people are reading:


5 Things to Look for in an Airbnb Listing

10 Books to Get You Into the Christmas Spirit

3 Simple Crafts for a Special Valentine

Fitness for Less

Just $500 for a Complete Home Gym!


| Back to Top |

| Home |


AllThingsFrugal.com     Contact Info             Zero Tolerance for Spam      Privacy Policy